Kriptolara olumlu yaklaşımı ile bilinen ABD’li Senatör Cynthia Lummis, Coinbase’in, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şirkete karşı açtığı davayı reddetme talebini destekleyen bir Amicus Temporary sundu.

ABD’de Amicus Temporary, dava ile doğrudan ilgisi olmayan bir tarafça mahkemeye sunulan bir belge olarak biliniyor. Genellikle davanın bir tarafına destekleyici argümanlar eklemek için kullanılır.

Cynthia Lummis, Coinbase’in arkasında

Geçtiğimiz gün New York Güney Bölgesi ABD Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda Lummis, bunun sıradan bir icra davası olmadığını ifade etti.

Senatör, menkul kıymet yasalarının ihlal edildiği iddiasıyla Coinbase’e karşı açtığı davayla SEC‘in, düzenleme ve diğer faktörlerin hala Kongre ve birden fazla kurum tarafından aktif olarak değerlendirildiği bir dönemde kripto endüstrisi üzerinde öncelikli etki elde etmeye çalıştığını ileri sürdü.

SEC bu yaptırım kararını, Kongre salonlarında ve dünya genelinde kripto varlıkların nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin tartışmaların ortasında aldı. Anayasa, böylesine derin ekonomik ve siyasi öneme sahip bir alanda yasa yapma yetkisini SEC’e değil Kongre’ye veriyor.

Lummis, her ne kadar SEC kripto varlık piyasaları üzerinde geniş bir yetki istese de, Kongre’deki yasa tasarılarının çoğunun bu yetkinin büyük bir kısmını diğer kurumlara vereceğini belirtti. Senatör, ayrıca “Bu durumdan memnun olmayan SEC, bu yetkiyi bizzat ele geçirmek için siyasi süreci atlatmaya çalışıyor” diye ekledi.

Bilindiği üzere Coinbase, 4 Ağustos’ta SEC’in borsa üzerinde yetkisini kullanmaya çalıştığını belirterek yasal süreci ihlal ettiğini ve takdir yetkisini kötüye kullandığını savundu.

Mahkeme başvurusunda Lummis, SEC’in neredeyse tüm kripto varlıklarının menkul kıymet olduğunu iddia ederek yetkisini aştığını iddia etti. Lummis, ayrıca düzenleyici kurumun sözde uygulama yoluyla düzenleme yaklaşımını ya da uygulama yoluyla yasama girişimi olarak tanımladığı yaklaşımı da sorguladı.

İlginizi çekebilir: Sam Bankman-Fried’ın kefaleti iptal edildi

Ne var ki ABD’li Senatör Cynthia Lummis, Coinbase’in talebini destekleyen Amicus Temporary’i konusunda yalnız değil.

11 Ağustos’ta Blockchain Affiliation, Crypto Council for Innovation, Chamber of Progress ve Client Tech Affiliation gibi kripto savunuculuğu grupları da ortak bir dosya sundu.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here